Endringsprosesser i offentlig sektor

Offentlig sektor utvikler seg kontinuerlig. Mange av våre medlemmer og tillitsvalgte blir omfattet av interne endringer i egen virksomhet, eller endringsprosesser som gjelder større deler av forvaltningen. Som tillitsvalgt er det viktig å kunne finne sin posisjon i omstillings- og endringsprosesser.

Kursinformasjon

Kurset er avsluttet

Tidspunkt:

05.feb 2026 - 06.feb 2026

Sted:

Quality Spa & Resort, Son

Målgruppe:

Tillitsvalgte i statlig sektor

Antall plasser:

12

Påmeldingsfrist:

17. november

Samfunnsviterne, Juristforbundet og Samfunnsøkonomene inviterer derfor tillitsvalgte til kurs om håndtering av omstillings- og endringsprosesser 5.-6. februar.

Kurset er primært tilpasset statlig sektor, men interesserte fra Spekter Helse og kommunal sektor kan også melde seg på.

Målet for kurset er å gi tillitsvalgte større kunnskap om og trygghet i omstillingsprosesser - herunder lov- og avtaleverk, medbestemmelse, virkemidler, arbeidsmiljø og rolleforståelse. 

Om kurset

Kurset er beregnet på tillitsvalgte som har grunnleggende kjennskap til tillitsvalgtrollen og avtaleverk. Kurset tar for seg status i omstillingsprosesser i staten og utviklingstendenser i offentlig sektor. Videre vil vi gjennomgå aktuelt lov- og avtaleverk, medbestemmelse, virkemidler og muligheter og tillitsvalgtes rolle – i tillegg til hvordan endringsprosesser kan påvirke arbeidsmiljøet og karrieremuligheter i omstillingsprosesser i forbindelse med omstillingsprosesser.

Etter endt kurs vil du ha grunnleggende innsikt i og kunnskap om:

  • Hvordan ivareta både medlemmenes og virksomhetens interesser
  • Aktuelt lov- og avtaleverk
  • Virkemidler ved omstilling
  • Tillitsvalgtes rolle og Akademikersamarbeid i omstillingsprosesser
  • Hvordan omstillinger og endringsprosesser påvirker arbeidsmiljøet
  • Hvordan fokusere på egen karriere under omstilling

Program: Last ned program, med forbehold om mindre endringer (PDF)

Praktisk informasjon

Samfunnsviterne dekker kursavgift, overnatting, reise og kost på kurset. Vi understreker at det er bindende påmelding. Praktisk informasjon om bestilling av reise med mer fremkommer av deltakerbekreftelsen som sendes ut ved påmeldingsfristens utløp.

Første kursdag avsluttes med en hyggelig middag, og tilbud om middag og overnatting gjelder samtlige deltakere - også de som er bosatt i Son eller omegn. Hvis du ønsker å delta på middag og overnatting må du krysse av for dette i påmeldingsskjemaet.

Det arrangeres felles busstransport tur/retur hotellet fra Oslo Bussterminal.