Modul 3: Kurs i medbestemmelse, styring og strategisk påvirkningsarbeid

Synes du medbestemmelse er like spennende som lønnsforhandlinger og vil gjerne ha mer innsikt i hva det er og hvorfor det er så viktig? Har du lyst til å jobbe mer strategisk med posisjonering og påvirkning lokalt, men lurer på hvordan du skal gjøre det?

Kursinformasjon

Kurset er avsluttet

Tidspunkt:

03.des 2025 - 04.des 2025

Sted:

Lysebu, Oslo

Målgruppe:

Tillitsvalgte i offentlig og privat sektor

Antall plasser:

1

Påmeldingsfrist:

15. november

Kurset er fulltegnet! Men du kan sette deg på venteliste ved å sende en e-post til [email protected].

Samfunnsviterne inviterer tillitsvalgte i offentlig og privat sektor til kurs om medbestemmelse og styring, posisjonering og strategisk påvirkningsarbeid 3.-4. desember.

Målet for kurset er å gi tillitsvalgte større innsikt i og bevissthet rundt medvirknings- og medbestemmelsesprinsipper i norsk arbeidsliv, virksomhetsstyring, ledelse- og ledelsestrender, samt strategier for posisjonering og påvirkningsarbeid.

Samlet sett er ambisjonen å styrke tillitsvalgtes forutsetninger for å utøve god lokal medbestemmelse til det beste for samfunnet, den enkelte virksomhet og de ansatte.

Om kurset

Lokal medbestemmelse og medvirkning er en viktig del av den norske arbeidslivsmodellen. Medbestemmelse bygger på verdier som demokratisering og ytringsfrihet, og anses å fremme verdiskapning og omstillingsevne i den enkelte virksomhet.

Kursets første del tar for seg medbestemmelse og medvirkning, styring og ledelse i offentlig og privat sektor. Hvilke sentrale forhold preger ulike virksomheters rammevilkår og muligheter, så vel som tillitsvalgtes og ansattes medbestemmelse og medvirkning i den enkelte virksomhet?

Kursets andre del tar for seg påvirkningsarbeid, posisjonering og kommunikasjon. Herunder hvordan tillitsvalgte gjennom kommunikasjon og kraftfulle budskap kan posisjonere seg for å få gjennomslag. Og hvordan tillitsvalgte kan skape resultater gjennom strategisk og politisk påvirkningsarbeid.

Kurset er beregnet på tillitsvalgte som har grunnleggende kjennskap til tillitsvalgtrollen, avtaleverk og foreningens politikk.

Etter endt kurs vil du ha grunnleggende innsikt i og kunnskap om:

  • Den norske arbeidslivsmodellen og arbeidstakeres medbestemmelse og medvirkning i arbeidslivet
  • Styring, ledelse og ledelsestrender i offentlig og privat sektor
  • Lokal medbestemmelse og medvirkning i praksis
  • Posisjonering og kommunikasjon – hvordan sikre gjennomslag
  • Hvordan skape resultater gjennom strategisk og politisk påvirkningsarbeid

Praktisk informasjon

Samfunnsviterne dekker kursavgift, overnatting, reise og kost på kurset. Vi understreker at det er bindende påmelding. Praktisk informasjon om bestilling av reise med mer, fremkommer av deltakerbekreftelsen som sendes ut ved påmeldingsfristens utløp.

Første kursdag avsluttes med en hyggelig middag, som vi håper alle blir med på. Tilbud om middag og overnatting gjelder samtlige deltakere - også de som er bosatt i Oslo eller omegn. Hvis du ønsker å delta på middag og overnatting må du krysse av for dette i påmeldingsskjemaet.

Kursprogram: Last ned program (med forbehold om mindre endringer)