Søk
Noen av våre vanligste søk
Synes du medbestemmelse er like spennende som lønnsforhandlinger og vil gjerne ha mer innsikt i hva det er og hvorfor det er så viktig? Har du lyst til å jobbe mer strategisk med posisjonering og påvirkning lokalt, men lurer på hvordan du skal gjøre det?
02.des 2026 - 03.des 2026
Lysebu Hotel, Oslo
Tillitsvalgte i offentlig og privat sektor
32
16. oktober
Samfunnsviterne inviterer tillitsvalgte i offentlig og privat sektor til kurs om medbestemmelse og styring, posisjonering og strategisk påvirkningsarbeid 2.-3. desember 2026.
Målet for kurset er å gi tillitsvalgte større innsikt i og bevissthet rundt medvirknings- og medbestemmelsesprinsipper i norsk arbeidsliv, virksomhetsstyring, ledelse- og ledelsestrender, samt strategier for posisjonering og påvirkningsarbeid.
Samlet sett er ambisjonen å styrke tillitsvalgtes forutsetninger for å utøve god lokal medbestemmelse til det beste for samfunnet, den enkelte virksomhet og de ansatte.
Lokal medbestemmelse og medvirkning er en viktig del av den norske arbeidslivsmodellen. Medbestemmelse bygger på verdier som demokratisering og ytringsfrihet, og anses å fremme verdiskapning og omstillingsevne i den enkelte virksomhet.
Kursets første del tar for seg medbestemmelse og medvirkning, styring og ledelse i offentlig og privat sektor. Hvilke sentrale forhold preger ulike virksomheters rammevilkår og muligheter, så vel som tillitsvalgtes og ansattes medbestemmelse og medvirkning i den enkelte virksomhet?
Kursets andre del tar for seg påvirkningsarbeid, posisjonering og kommunikasjon. Herunder hvordan tillitsvalgte gjennom kommunikasjon og kraftfulle budskap kan posisjonere seg for å få gjennomslag. Og hvordan tillitsvalgte kan skape resultater gjennom strategisk og politisk påvirkningsarbeid.
Kurset er beregnet på tillitsvalgte som har grunnleggende kjennskap til tillitsvalgtrollen, avtaleverk og foreningens politikk.
Foreløpig program, med forbehold om endringer (PDF)
Samfunnsviterne dekker kursavgift, overnatting, reise og kost på kurset. Vi understreker at det er bindende påmelding. Praktisk informasjon om bestilling av reise med mer, fremkommer av deltakerbekreftelsen som sendes ut ved påmeldingsfristens utløp.
Første kursdag avsluttes med en hyggelig middag, som vi ønsker alle blir med på. Tilbud om middag og overnatting gjelder samtlige deltakere - også de som er bosatt i Oslo eller omegn. Hvis du ønsker å delta på middag og overnatting må du krysse av for dette i påmeldingsskjemaet.