Frilansere: Frihet og frykt
Målet med prosjektet er å utforske fagbevegelsens rolle i å imøtekomme og forme det nye arbeidslivet, slik at endringene blir til det beste for de fleste i arbeidslivet.
Her finner du publikasjoner og rapporter bestilt fra Samfunnsviterne. I publikasjonene presenteres foreningens politikk, samt drøfting av aktuelle tema.
Målet med prosjektet er å utforske fagbevegelsens rolle i å imøtekomme og forme det nye arbeidslivet, slik at endringene blir til det beste for de fleste i arbeidslivet.
Samfunnsviterne ønsker mer kunnskap om faktisk bruk av samfunnsvitere i næringslivet og om det er et ytterligere potensial for disse faggruppene utenfor offentlig sektor.
Vi trenger å utvide perspektivet for økonomisk tenkning. Rapportens hovedtemaer belyses gjennom tre spørsmål: «Har vi råd til velferdsstaten?», «Har vi råd til ulikheten?» og «Har vi råd til klimakrisen?».
I juni 2019 gjennomførte Samfunnsviterne en kvalitativ undersøkelse som går i dybden på arbeidsgiveres erfaringer og opplevelser av samfunnsvitere.
Vi gjennomfører undersøkelser med jevne mellomrom for å kartlegge medlemmenes erfaringer, holdninger og interesse rundt sentrale forhold og prosesser som foreningen jobber med –og er opptatt av.
For å finne ut hvordan vi best kan bistå våre medlemmer i omstilling, har Samfunnsviterne gjennomført en undersøkelse om medlemmenes opplevelser med og erfaring fra omstilling- og endringsprosesser. 90 % av respondentene oppga at de har vært gjennom to til tre omstillinger de siste årene.
Samfunnsviterne er opptatt av å gi morgendagens arbeidstakere sjansen til å komme med innspill i diskusjoner om hvordan vi møter utfordringene og griper mulighetene knyttet til samfunnsutviklingen.
Ingen flere artikler